Thursday, February 9, 2023

Vending machine snack prices rise 10 cents on campus

September 5, 2001

Four months ago, students began paying an extra 25 cents for sodas from on-campus vending machines. Now, they will have to dish out an extra 10 cents for their candy, chips and other goodies.

The price for snacks from on-campus vending machines has increased for the first time in five years, and the change has garnered mixed reactions from MSU students.

“I think the price increase is totally ridiculous,” said Marisa Halloran, a first year Spanish graduate student. “I can go over to Meijer and get a bag of chips that’s twice the size of the chips in the vending machines for 10 cents extra. It’s a total waste of money.”

Although Halloran said she was upset about the price increase, she said she would still purchase snacks and knew why the increase had to take effect.

“I understand that the cost of packaging and shipping these products has increased, so as a result, vending coordinators have to increase the prices of snacks from on-campus vending machines,” Halloran said.

MSU Vending Coordinator Jim McKillips confirmed the price increase is related to distribution costs and wage increases.

“It’s a chain reaction,” he said. “When wages go up, the cost of products go up, so in turn we have to increase our price in order to help pay for the Teamsters union workers who deliver the snacks to campus.”

McKillips said the price increase took place two weeks before classes resumed.

MSU Auxiliary Services, which is in charge of vending and laundry services on campus, fights to hold back price increases and students shouldn’t worry about further price increases in the next couple of years, McKillips said.

And this time, the price of snacks wasn’t the only thing that increased.

“We’ve increased the quality of our products,” McKillips said. “We have heavier products like our packets of peanut butter cookies, and there is an even greater variety of top-quality products.”

While the increase may be a financial hassle for some students, others say it’s not a large setback.

“I’m not really worried about it,” English junior Roger Smith said. “I’m only coughing up a little extra change, plus I don’t even buy snacks on a daily basis.

“It was worse when pop prices increased because, before that, students were used to using only a one dollar bill for their purchases, and 25 cents is a lot of money.”

Discussion

Share and discuss “Vending machine snack prices rise 10 cents on campus” on social media.